Да си мила и добра е преимущество за хората от обкръжението ти, но не и за теб самата. Ето какво имаме предвид!
Човек без мнение
Да бъдеш готината приятелка, която винаги е на разположение да помогне в труден момент и е съгласна с каквото и да реши компанията, е хубаво качество, но има предел на добрината, след който се превръщаш в абсолютна наивница.
Трябва да знаеш, че в никакъв случай не си най-точното момиче сред дружките си в техните очи, а тази, която никога няма мнение и винаги могат да използват, когато им се налага някой да свърши черната работа. Нека не звучи грубо, но истината е, че по-този начин рискуваш не само да започнат да те използват, но и да те помислят за глуповата мацка, която позволява да й се качват на главата. Бъди малко по-решителна и изказвай мнението си гласно, независимо дали другите ще бъдат съгласни с теб или не. В крайна сметка, в спора се ражда истината, а пък и няма нищо лошо в това да кажеш, че не харесваш точно този ресторант, в който приятелките ти искат да се съберете следващия път или пък, че предпочиташ да пиеш вино пред водка...
Не задържай гнева в себе си
Преценявай добре кога е хубаво да премълчаваш, ако някой те ядоса. В случай, че дивидентите ще бъдат в твоя полза, ако се направиш на разсеяна и не отдадеш значение на проблема, по-добре не създавай излишно напрежение. В случай, че си права и за теб е важно да го докажеш, отстоявай позицията си докрай. Не допускай да се самоизмъчваш вътрешно, заради това, че другите са по-агресивни от теб и не се притесняват да защитават мнението си. Здравословното ти състояние също може да се влияе от вътрешните ти терзания. Съществуват редица примери за отражението на емоциите върху имунната система. Твърде вероятно е, ако с дни се ядосваш за дадено нещо, имунитетът ти да падне до такава степен, че да се разболееш.
Кошче за душевни отпадъци
Още един недостатък на това да бъдеш добрата наивница е фактът, че всичките ти познати ще те използват, за да ти споделят мъките и неволите си. Не че има нещо лошо в това да разчитат, че ти ще ги изслушаш и разбереш, но помисли си само какво натоварване ще е това за теб! Едва ли има човек, който е способен да носи товара от всичките проблеми на приятелите си плюс своите и това да не се отразява на тонуса и настроението му.
Грешна стъпка в любовта
Да си наивен, когато става въпрос за отношенията с любимия човек, е меко казано проява на слабост. Автоматично даваш правото на гаджето си да те разиграва както си пожелае и да смята, че може да те манипулира и моделира по свой начин. Бъди по-хитра – накарай го да мисли, че си наивна, за да си покаже рогата, и когато трябва му отвори очите и му покажи, че може да си добра и да се правиш, че не забелязваш някои неща, но в никакъв случай не си глупава.